„Bewerbungstraining” - wykład i warsztaty

 

Biuro Karier zaprasza niemieckojęzycznych studentów na „Bewerbungstraining”, na którym dowiecie się jak przygotować dokumenty aplikacyjne w języku niemieckim oraz otrzymacie pigułkę informacji na temat niemieckiego rynku pracy.

Spotkanie odbędzie się 6 listopada w godzinach 9.45-11.15 w auli J (budynek A-20) i będzie prowadzone w języku niemieckim  przez niemieckiego doradcę EURES.

Zapraszamy !!!!

Ogólnopolski Tydzień Kariery na Uniwersytecie Zielonogórskim

15 października rusza kolejna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery - coroczna akcja inicjowana przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych, mająca na celu inspirowanie lokalnych inicjatyw i działań na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego.

Tegoroczna edycja OTK 2018 odbywa się pod hasłem „Bądź architektem swojego szczęścia". Szczegółowy program znajduje się - tutaj.

Zapraszamy serdecznie studentów na prezentację Pani Katarzyny Cierpiał (absolwentki Filologii Germańskiej UZ) pracującej w firmie Playmobil, która odbędzie  się w czwartek 18 października 2018 r.  o godz. 11.30 - 13.00 w auli K.


 

 

 

VI Otwarte Zielonogórskie Dyktando z Języka Niemieckiego

VIdyktando nowy2018Mamy przyjemność zaprosić na szóstą edycję Zielonogórskiego Dyktanda z Języka Niemieckiego, organizowanego przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego wspólnie z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze.

Dyktando odbędzie się w piątek, 7 grudnia 2018 r. , o godz. 10:00 w budynkach Uniwersytetu Zielonogórskiego przy al. Wojska Polskiego 69-71a.

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 24 listopada 2018 r.  e-mail: sekretariat@ifg.uz.zgora.pl , informacji udzielamy pod numerem 789 44 20 34

Zapraszamy!

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (doc)                      REGULAMIN DYKTANDA


 

 

 

Tytuł profesorski dla prof. dr hab. Pawła Zimniaka

P.Zimniak sZ radością i dumą informujemy, że decyzją z 20 czerwca 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał wieloletniemu Dyrektorowi Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego i Kierownikowi Zakładu Najnowszej Literatury Niemieckiej i Mediów prof. dr hab. Pawłowi Zimniakowi tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Pracownicy Instytutu składają Panu Profesorowi gratulacje oraz najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów zawodowych i naukowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 


 

Grüne Berge - Zielonogórskie Spotkania Germanistyczne - referent: prof. Albrecht Classen (University of Arizona, USA)

Grüne Berge -  ClassenZielonogórskie Spotkania Germanistyczne - Grünberger Germanistische Treffen

Dnia 20 czerwca 2018 r. (środa) o godz. 10.00 w auli K Budynku A-20 Uniwersytetu Zielonogórskiego przy al. Wojska Polskiego 71A odbędzie się piętnasty z zaplanowanej serii wykładów gościnnych polskich i zagranicznych badaczy w zakresie filologii germańskiej i kulturoznawstwa niemieckiego obszaru językowego „Grüne BergeZielonogórskie Spotkania Germanistyczne”, organizowanych przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zaproszony referent: prof. Albrecht Classen (University of Arizona, USA)

Tytuł wykładu:

Meisterwerke der deutschen Literatur: Balladen (9.–20. Jahrhundert)

Wykład odbędzie w języku niemieckim.

Vita

Prof. Albrecht Classen: mediewista; od 1987 roku profesor na University of Arizona w USA; autor ponad 90 publikacji o niemieckiej, jak i europejskiej literaturze (od VIII do XVIII wieku); nagrodzony orderem Grand Knight Commander of the Most Noble Order of the Three Lions; wydawca czasopism „Mediaevistik” oraz „Humanities Open Access”


 

 

Spotkanie autorskie z Tanją Dückers

Spotkanie autorskie z Tanją Dückers  

Instytut Filologii Germańskiej UZ  serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z niemiecką pisarką Tanją Dückers  w ramach zielonogórskich spotkań autorskich  Grünberger Autorenlesungen, które odbędzie się  8 maja 2018 r. o godzinie 11:30  w Auli K budynku A-20 Uniwersytetu Zielonogórskiego przy al. Wojska Polskiego 71A.

Autorka zaprezentuje fragmenty powieści Himmelskörper (Ciała niebieskie).

Tanja Dückers – niemiecka pisarka i dziennikarka. Urodziła się w 1968 roku w Berlinie Zachodnim. Ukończyła anglistykę i germanistykę na Freie Universität Berlin. Przebywała na stypendiach m. in. w Barcelonie (Stipendium des Berliner Senats), Kalifornii (Villa Aurora), Pensylwanii (Allegheny-College, Meadville), Pradze (Stiftung Brandenburger Tor), Krakowie (Villa Decius), Brukseli (Het-Beschrijf-Literaturverein). W latach 1995–1998 pracowała dla stacji telewizyjnej Deutsche Welle. Pisze do m.in. Der SpiegelDie Welt, Berliner Zeitung i Zeit Online. Uznanie krytyki Tanja Dückers zyskała dzięki tomom poetyckim, które wydawała jeszcze jako studentka. W prozie debiutowała w 1999 roku powieścią Spielzone. Następnie ukazały się powieści Cafe Brazil (2001), Himmelskörper (2003), Der längste Tag des Jahres (2006), Morgen nach Utopia. Essays und Reportagen (2007), Hausers Zimmer (2010). Jest organizatorką corocznych spotkań autorskich w Czerwonym Salonie Teatru Volksbühne Berlin, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne. Gośćmi spotkań byli m.in.Terézia MoraKathrin RögglaJakob HeinBodo MrozekMaike WetzelAnnett GröschnerKatja Lange-MüllerJens Sparschuh.  

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m.in. Förderpreis des Literaturpreises Ruhrgebiet (2000), Preis des Wettbewerbs Kargo Europa (2002), Preis der Polnischen Botschaft und des Polnischen Kulturinstituts Berlin (2004).

Autorka należy do Związku Pisarzy Niemieckich PEN-Zentrum Deutschland.

Czasopismo Cicero uznało Tanję Dückers za jedną z najbardziej wpływowych intelektualistek Niemiec.

Spotkanie autorskie odbędzie się w języku niemieckim i polskim.