Grüne Berge - Zielonogórskie Spotkania Germanistyczne - referent: prof. Albrecht Classen (University of Arizona, USA)

Grüne Berge -  ClassenZielonogórskie Spotkania Germanistyczne - Grünberger Germanistische Treffen

Dnia 20 czerwca 2018 r. (środa) o godz. 10.00 w auli K Budynku A-20 Uniwersytetu Zielonogórskiego przy al. Wojska Polskiego 71A odbędzie się piętnasty z zaplanowanej serii wykładów gościnnych polskich i zagranicznych badaczy w zakresie filologii germańskiej i kulturoznawstwa niemieckiego obszaru językowego „Grüne BergeZielonogórskie Spotkania Germanistyczne”, organizowanych przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zaproszony referent: prof. Albrecht Classen (University of Arizona, USA)

Tytuł wykładu:

Meisterwerke der deutschen Literatur: Balladen (9.–20. Jahrhundert)

Wykład odbędzie w języku niemieckim.

Vita

Prof. Albrecht Classen: mediewista; od 1987 roku profesor na University of Arizona w USA; autor ponad 90 publikacji o niemieckiej, jak i europejskiej literaturze (od VIII do XVIII wieku); nagrodzony orderem Grand Knight Commander of the Most Noble Order of the Three Lions; wydawca czasopism „Mediaevistik” oraz „Humanities Open Access”


 

 

Spotkanie autorskie z Annett Gröschner

0001Instytut Filologii Germańskiej UZ  serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z niemiecką pisarką i dziennikarką Annett Gröschner  w ramach zielonogórskich spotkań autorskich  Grünberger Autorenlesungen, które odbędzie się  8 grudnia 2016 r. o godzinie 11:15  w Auli K Budynku A-20 Uniwersytetu Zielonogórskiego przy al. Wojska Polskiego 71A.

Autorka wygłosi wykład pt.: „Einige Dinge aus dem Bauchladen einer Gegenwartsautorin“

Annett Gröschner – niemiecka pisarka i dziennikarka. W latach 1983-1989 studiowała germanistykę na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Współzałożycielka i współpracowniczka czasopisma Ypsilon. Od 1994 roku uczestniczy w licznych projektach badawczych i literackich, m.in. Das 11. Gebot (Du sollst Dich nicht erwischen lassen!), Schubladen, Kind ohne Zimmer, Flieh, wenn du kannst, Gleisanschluss Lichtenberg - ein Mysterienspiel. Jest współtwórcą wystaw fotograficznych takich jak np.: Inventarisierung der Macht, Berlin, Fruchtstraße am 27. März 1952, Aus anderer Sicht. Die frühe Berliner Mauer, Verlorene Wege, Phoenix in der Asche. Recherchen am Ende eines Industriekollektivs. Od 1994 do1998 roku pełniła funkcję redaktora i wydawcy czasopism Sklaven oraz Sklavenaufstand. Od 1997 roku jest niezależną pisarką i dziennikarką pisząca m. in. dla FAZ (1999-2002), der Freitag, die taz, Theater der Zeit, Literaturen, Literarische Welt. W ramach prowadzonych projektów teatralnych współpracuje m.in. z das Maxim Gorki Theater, das Theater an der Parkaue i das Deutsche Theater Berlin, a ponadto występuje gościnnie w przedstawieniu She She Pop. Od 2000 roku jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz na Uniwersytecie w Hildesheim, na których prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania, dziennikarstwa kulturowego oraz literaturoznawstwa. Annett Gröschner opublikowała następujące powieści: Moskauer Eis (2000), Hier beginnt die Zukunft, hier steigen wir aus (2002), Parzelle Paradies (2008), Heimatkunde Berlin (2010), Walpurgistag (2011), Mit der Linie 4 um die Welt (2012) oraz jest autorką licznych tekstów poświęconych Berlinowi. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród m. in.: Anna-Seghers-Preis (1989), Stadtschreiberin zu Rheinsberg (1999),  Erwin-Strittmatter-Preis (2002),  Kunstpreis Literatur der Land Brandenburg (2012). Autorka jest członkinią Związku Pisarzy Niemieckich PEN-Zentrum Deutschland.


 

Spotkanie autorskie z Anne Weber

WeberInstytut Filologii Germańskiej UZ serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z niemiecką pisarką i tłumaczką Anne Weber w ramach zielonogórskich spotkań autorskich Grünberger Autorenlesungen, które odbędzie się 24 listopada 2016 r. o godzinie 11:15 w Auli K Budynku A-20 Uniwersytetu Zielonogórskiego przy al. Wojska Polskiego 71A.

Autorka zaprezentuje fragmenty swojej najnowszej powieści Ahnen. Ein Zeitreisetagebuch (2015).


Das Institut für Germanistik der Universität Zielona Góra lädt Sie ganz herzlich zur Lesung der deutschen Autorin und Übersetzerin Anne Weber ein. Gerne begrüßen wir Sie am 24.11.2016 um 11:15 Uhr in der Aula K der Universität Zielona Góra (Gebäude A-20, al. Wojska Polskiego 71A, Zielona Góra).

Die Autorin liest aus ihrem neuesten Werk Ahnen. Ein Zeitreisetagebuch (2015).

 


 

Workshop z Thorstenem Nagelem

Muzyk, podróżnik, pisarz, anty-fotograf, wytrawny obserwator rzeczywistości, „człowiek orkiestra” – oto niektóre z możliwych jedynie prób określenia znakomitego artysty – Thorstena „Nagela” Nagelschmidta.

W dniach 6-7 kwietnia 2016r. odbyły się niezwykłe warsztaty poświęcone twórczości Nagela, zorganizowane przez Panią mgr Johannę Hinz oraz dr Wolfganga Bryllę. Z ich inicjatywy możliwa była burzliwa – niemniej przyjemna i owocna praca z tekstami niemieckiego artysty. Zwieńczeniem dwudniowych warsztatów translatoryjnych było spotkanie z pisarzem, który z otwartością i zaciekawieniem odpowiadał na pytania zadawane przez członków Koła Naukowego GERMANICA. Grupa najbardziej zaangażowanych studentów otrzymała możliwość podzielenia się swymi spostrzeżeniami, refleksjami na temat otaczającej nas rzeczywistości z człowiekiem, który tę rzeczywistość próbuje ujarzmić w artystyczny sposób. Nagel okazał się niezwykle ciekawym człowiekiem – co w przypadku pisarzy nie jest rzeczą tak oczywistą... Z przymrużeniem oka na obowiązujące konwenanse opowiadał o swoich wyprawach. Szczególnie dwie z nich zapadły słuchaczom w pamięci – pierwsza, w której Nagel opowiadał o podróży do Kanady – kolejna zaś, historia o wymianie aparatów fotograficznych z nieznajomą dziewczyną. Atmosfera sprzyjała różnorakim rozmowom – i tym poważnym, i tym na żartobliwej płaszczyźnie.

Nagel z ciekawością wsłuchiwał się w historie opowiadane przez studentów, odpowiadał na wiele intrygujących pytań. Po spotkaniu ze słuchaczami pisarz udał się jeszcze na krótkie zwiedzanie miasta, które – jak zaznaczył – niezmiernie go zaintrygowało (być może dlatego, że znalazł tu sporo potrzebnych rzeczy do swojej twórczej pracy, jak murale, graffiti przedstawiające pralkę lub pomnik Klema Felchnerowskiego, czy „obsceniczna” – jak powiedział z uśmiechem - scena młodzieńca z koniem – tak dobrze nam znana figura przed Palmiarnią...)

W imieniu uczestników chciałbym serdecznie podziękować opiekunom i organizatorom – Pani mgr Johannie Hinz oraz dr Wolfgangowi Brylli za trud włożony w zaaranżowanie tego spotkania – przebrnięcie przez tonę dokumentów, niekiedy złośliwe komentarze „że to się przecież nie uda” wymagały wiele cierpliwości i determinacji, których zwieńczeniem był Workshop z Nagelem. Jesteśmy Wam niezmiernie wdzięczni za wyróżnienie spośród innych studentów i zaproszenie nas na spotkanie, które zostanie nam na długo w pamięci.

Maciej Kubiak

 

Nagel    4  5 8